www.komponentyzedreva.cz

 

Dřevo je přírodní materiál, který se vyznačuje svými specifickými vlastnostmi. Různá textura dřeva drobné odchylky v barvě a přirozené růstové vady nejsou závadou ale naopak dokladem přírodního charakteru dřeva. Při změnách podmínek prostředí, především teplot a vlhkosti vzduchu, dřevo nabývá na objemu nebo sesychá, čímž mohou vznikat viditelné změny rozměrů, praskliny nebo deformace.

Výpary z vaření, nikotin, částice prachu – to vše útočí na povrch dřeva a poškozuje ho.

Čím na dřevěné povrchy

Dřevěné výrobky nelakované – ošetřovat suchým, čistým hadříkem.

Dřevěné výrobky lakované – k odstranění prachu a lehkého znečistění použijte hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna (např. bavlněného, lněného, jelenice), lehce navlhčeného. Ošetřovanou plochu lehce, nikoliv však do mokra otřete a okamžitě poté vytřete do sucha suchým hadříkem.
Při silnějším znečistění lze použít větší množství běžného naředěného saponátu. Plochu ošetřujte jemně, netlačte a následně očistěte hadříkem s čistou vodou. Poté setřete hadříkem do sucha. Lze také použít čisticí prostředky určené přímo k údržbě dřevěného nábytku (politury, vosky). Při jejich použití postupujte přesně podle návodu, který je uveden na zakoupeném přípravku.

Dřevěné výrobky olejované - k čistění zvolte vždy ten nejsušší způsob z možných. Lehké znečistění odstraňte měkkým kartáčem nebo bavlněným hadříkem, v případě nutnosti mírně navlhčeným čistou vodou. Silnější nečistoty odstraňte bavlněným hadříkem namočeným v roztoku mýdla nebo
neagresivním saponátem. Údržba obnovovacím nátěrem (olejem) je potřebná dle zatížení, minimálně však 1xročně. Případné opravy povrchu lze řešit ručním zbroušením brusným papírem zrnitosti P150 a následně na místo aplikovat olej (dle pokynů výrobce). Po nátěru je nutné opravované místo vytřít do sucha, jinak může nátěr delší dobu lepit a mohou vzniknout na opraveném místě barevné fleky. Čerstvě naolejovanou plochu neumývejte ani čistou vodou a zamezte jejímu znečistění po dobu jednoho týdne.

Dřevěné výrobky v kombinaci s akrylem - lehké znečistění odstraňte vlhkým hadříkem a hned otřete do sucha. Při silnějším znečistění použijte mýdlovou vodu a následně očistěte čistou vodou a setřete suchým hadříkem

Čemu se vyhnout
Chemickým rozpouštědlům (trichloretylen, aceton, benzin), abrazivním prostředkům (brusné houby, tekuté písky).
Pozor na různé univerzální přípravky.